Opublikowano

Zamrażarki niskotemperaturowe – do czego służą i jakie są ich rodzaje?

zamrażarka niskotemperaturowa

Jednym z najważniejszych obecnie elementów wyposażenia laboratoriów jest zamrażarka niskotemperaturowa. Dzięki odpowiednim warunkom te urządzenia gwarantują możliwość długoterminowego przechowywania i ochrony próbek biologicznych, które wykorzystuje się między innymi w przemyśle, działaniach badawczych i klinicznych.

Czym jest zamrażarka niskotemperaturowa?

zamrażarka niskotemperaturowa

Zamrażarka niskotemperaturowa to urządzenie, które zostało stworzone, aby osiągać temperatury od -40℃ aż do -86℃. Ze względu na wysoką wartość przechowywanych w nich próbek, zamrażarki niskotemperaturowe są projektowane tak, aby zapewnić bezawaryjną pracę na okres co najmniej 12 lat, przy odpowiednich działaniach konserwacyjnych. Urządzenie zapewnia szybki powrót temperatury, jej stabilność oraz wydajność operacyjną. Dzięki tym funkcjom można osiągnąć ochronę integralności próbek, która w laboratoriach jest niezwykle istotna. Współczesna zamrażarka niskotemperaturowa oferuje ponadto energooszczędność oraz coraz doskonalsze systemy alarmowe.

Rodzaje zamrażarek niskotemperaturowych

Obecnie na rynku znajdują się bardzo zróżnicowane zamrażarki niskotemperaturowe, które mają odmienne układy chłodzenia, rodzaje izolacji cieplnej czy typy konstrukcji. Najczęściej spotykanym układem chłodzenia w zamrażarkach niskotemperaturowych jest układ kaskadowy, czyli złożony z dwóch połączonych ze sobą kompresorów. Innymi systemami są jednokompresorowy oraz dwukompresorowy. Urządzenia dzieli się również ze względu na użytą w nich termoizolację; używa się przede wszystkim izolacji piankowej i próżniowej. Ze względu na typ konstrukcji można wyróżnić maszyny pionowe i poziome.