
Krzesła w laboratoriach są niezwykle ważne. Należą do podstawowego sprzętu, który powinien być na wyposażeniu każdego laboratorium. Są one po prostu niezbędne, tym bardziej że istotnie wpływają na komfort pracy w laboratorium. Warto, więc wiedzieć, co w takich krzesłach może być regulowane.
Wysokość
Najważniejsza jest wysokość krzesła, czyli odległość od podłogi do siedziska. Za ergonomiczną i bezpieczną dla zdrowia kręgosłupa uznaje się wysokość, która umożliwia trzymanie kolan zgiętych pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. To komfortowa pozycja, która wpływa na:
- ułożenie kręgosłupa,
- ułożenie ramion i barków,
- ułożenie nóg laboranta.
Wysokość krzeseł jest ważna również w zwykłych krzesłach biurowych. Nie dziwi, więc że krzesła laboratoryjne (zobacz) również podlegają tym samym zasadom. Jeśli krzesło jest wysokie to pod uwagę należy brać też odległość pomiędzy siedziskiem i podnóżkiem, o który opierane są stopy.
Ułożenie oparcia
Nie każde krzesło laboratoryjne ma oparcie. Nie jest ono niezbędne, ale może się przydać. Krzesła bez oparcia najczęściej nazywa się po prostu stołkami laboratoryjnymi. Nie umożliwiają one oparcia pleców, co jest dużym udogodnieniem. Wybierając krzesła do swojego laboratorium warto o tym pamiętać. Oparcie powinno także być regulowane i dostosowane do upodobań pracownika. Prawidłowe ustawienie jest zbliżone do kąta prostego. Nie jest ono jednak dla wielu osób wygodne.