Opublikowano

Gęstościomierze – co warto wiedzieć na ich temat?

Gęstościomierze

Gęstościomierz to pojęcie, które raczej nie jest znane laikom. Jeżeli jednak zamierza się powiązać swoją karierę zawodową z jakimś laboratorium, wiedza na temat tego typu urządzeń może okazać się bardzo przydatna. Warto byłoby więc dowiedzieć się, jaka jest zasada działania gęstościomierzy i do czego są one wykorzystywane. Przydać mogą się również informacje dotyczące tego, jakie są ich rodzaje. 

Czym właściwie jest gęstościomierz?

Gęstościomierze to tak naprawdę nic innego jak przyrządy, dzięki którym możliwe staje się dokonanie sprawnego oraz przede wszystkim bardzo dokładnego pomiaru. Co istotne, można je określić jako wyjątkowo wiarygodne i pozwalające na uzyskanie klarownych wyników. Co do zasady, gęstościomierze przeznaczone są do pomiarów gęstości cieczy. Niezaprzeczalną zaletą tego typu przyrządów jest to, iż korzystanie z nich nie należy do szczególnie skomplikowanych czynności. Ponadto, można wykorzystać je przeprowadzenia analizy niemalże wszystkich rodzajów cieczy. 

Gdzie korzysta się z gęstościomierzy i jakie są ich rodzaje?

Gęstościomierze to przyrządy wykorzystywane przede wszystkim w różnego rodzaju laboratoriach. Mowa tu przede wszystkim o laboratoriach:

  • chemicznych
  • spożywczych
  • farmaceutycznych
  • kosmetycznych 
  • browarniczych 

W warunkach stacjonarnych, laboratoryjnych najlepiej sprawdzą się tak zwane gęstościomierze cyfrowe. Niekiedy jednak zachodzi konieczność wykonania pomiarów gęstości jakiejś cieczy w terenie. Wówczas należy zwrócić swoją uwagę na gęstościomierz przenośny, który cechuje nie tylko dokładność, ale i wysoka odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.