
Jeżeli chcemy zdefiniować autoklaw, można go opisać jako jedno z wielu urządzeń do sterylizacji. Gwarantuje ono skuteczną sterylizację i jest niezbędne między innymi w różnego rodzaju gabinetach lekarskich oraz salonach kosmetologicznych. Dzięki sterylizacji narzędzi w autoklawie można uzyskać całkowitą czystość używanych narzędzi i zapewnić bezpieczeństwo klientom, pacjentom oraz pracownikom zakładu.
Cechy autoklawu
Autoklaw jest hermetycznie zamkniętym zbiornikiem służącym do przeprowadzania w nim procesów chemicznych. Ma on ściany znacznej grubości, które są zdolne do utrzymywania wewnątrz dość wysokiego ciśnienia. Jeżeli chodzi o autoklawy parowo-ciśnieniowe klasy B to są one wyposażone w pompę próżniową, manometro oraz zawór ciśnieniowy. W zależności od konkretnego modelu autoklawy mogą być wyposażone w drukarkę, port USB lub też instalację wodno-kanalizacyjną. Co więcej, autoklawy mogą mieć także dotykowe, kolorowe wyświetlacze.
Podział autoklawów ze względu na klasę
Autoklawy dzielą się na:
- Klasę N,
- Klasę S,
- Klasę B.
Te pierwsze charakteryzują się najniższą klasą sterylizacyjną. Kolejne są nieco bardziej skuteczne, natomiast najbardziej zaawansowane są autoklawy klasy B. Umożliwiają one całkowite usunięcie powietrza dzięki cyklowi następujących jeden po drugim impulsów próżni, a także wstrzyknięć pary wodnej. Dzięki temu użytkowanie autoklawów tej klasy jest najbardziej skuteczne i umożliwia wyjaławianie każdego typu wsadu. Co więcej, mogą być one wyposażone w dodatkowe rozwiązania, co tym bardziej usprawnia pracę na tych urządzeniach.