Opublikowano

Dygestorium laboratoryjne – czym jest i jak działa?

dygestorium laboratoryjne

Dygestorium laboratoryjne inaczej można nazwać także wyciągiem laboratoryjnym. Warto wiedzieć jak dygestorium chroni pracowników laboratorium, jakie są rodzaje okapów wyciągowych, ograniczenia oraz program kontroli. 

Definicja dygestorium laboratoryjnego

Urządzenie zamknięte z wyjątkiem koniecznych celów wyciągowych z trzech stron oraz od góry i od dołu, zaprojektowane do zasysania powietrza do wewnątrz za pomocą wentylacji mechanicznej, obsługiwane wyłącznie za pomocą rąk i ramion użytkownika i używane do kontrolowania narażenia na substancje niebezpieczne. Urządzenia te nazywane są również wyciągami laboratoryjnymi. 

Dygestoria laboratoryjne, jeśli są właściwie używane, są jednymi z niezawodnych kontroli inżynieryjnych w laboratorium. Chronią pracowników poprzez:

  • zatrzymanie oparów, pyłów, gazów powstających w laboratorium i usunięcie ich, gdy powietrze wpływa do okapu, a następnie wypuszczenie czystego powietrza poprzez specjalny układ laboratoryjny 
  • przyczynienie się do wentylacji laboratorium, gdy powietrze przepływa przez dygestorium laboratoryjne
  • osłonienie pracownika przezroczystym przesuwanym oknem, zwanym skrzydłem, które zawiera aerozolem i zapobiega obrażeniom spowodowanym rozpryskami, pożarami lub niewielkimi eksplozjami 

Typy dygestorium laboratoryjnego 

Ogólnie używa się dwóch rodzajów wyciągów: okapy o stałej objętości powietrza oraz okapy o zmiennej objętości powietrza. 

Okap o stałej objętości powietrza wyciąga tę samą ilość powietrza przez cały czas, niezależnie od położenia skrzydła. Gdy skrzydło jest opuszczane i podnoszone, prędkość na czole maski zmienia się. Regularnie testuje się wszystkie okapy i zaznacza otwór, który zapewnia prawidłową prędkość czołową na okapach o stałej objętości powietrza.

dygestorium laboratoryjne

Niektóre nowsze modele, zwane okapami o zmiennej objętości powietrza, modulują przepływ powietrza w zależności od wysokości skrzydła i utrzymują prędkość czołową ok. 30 merów na minutę na wszystkich wysokościach skrzydła. Należy testować te okapy, ale nie zaznaczać wysokości skrzydła, ponieważ zawsze wynosi ona 30 metrów na minutę. Dygestoria te są wyposażone w monitor, który wskazuje, czy okap znajduje się w trybie „pracy standardowej” czy „pracy w trybie czuwania”. Dygestorium laboratoryjne posiada również przycisk „awaryjnego przedmuchu”, który zwiększa przepływ powietrza przez okap do maksimum i może być używany do szybkiego usuwania zanieczyszczeń powietrza z laboratorium. Produkt znajdziesz na stronie sklepu Renggli.