Opublikowano

Jak wybrać wirówkę laboratoryjną?

Wirówka laboratoryjna znajduje się w wielu laboratoriach. Jest bardzo przydatna, ale nie jest wyposażeniem obowiązkowym. Wirówki przyspieszają proces sedymentacji osadów, więc wpływają na rozdzielenie zawiesin i emulsji. Wirówki mają różne parametry, których znajomość umożliwia porównywanie między sobą poszczególnych modeli. Na co należy zwracać uwagę?

Pojemność

To bardzo ważny parametr. Pojemność to jedna z podstawowych cech wirówek laboratoryjnych. Określa ona, jak dużo prób zmieści się wewnątrz wirówki, więc mówi o tym ile substancji można odwirować za jednym razem. Pojemność należy koniecznie uzależnić od potrzeb własnego laboratorium. Trzeba też pamiętać, że od pojemności wirówki laboratoryjnej zależy wielkość jej obudowy (zobacz). Im większa pojemność, tym większe urządzenie. Warto o tym wiedzieć, zwłaszcza gdy w laboratorium nie ma zbyt dużo miejsca. W laboratoriach, w których nie prowadzi się zbyt często wirowania, wystarczą urządzenia o pojemności do 500 ml.

Obroty

To najważniejszy parametr każdej wirówki. Obroty definiuje się poprzez określenie ich ilości przypadających na jedną minutę. W przypadku najbardziej wydajnych wirówek, ilość obrotów na minutę przekracza 20 tysięcy. Obroty można modyfikować na wyświetlaczu.

Dodatkowe opcje

Wirówki laboratoryjne to nowoczesny sprzęt. Stąd, mają wiele nieoczywistych cech, o które warto się dowiedzieć. Dobrze by wirówka miała czujnik niewyważenia, blokadę pokrywy, czy blokadę startu przy otwartej pokrywie. Szczegóły te wpływają na powtarzalność otrzymywanych wyników.