Opublikowano

Ph metr – urządzenie do pomiaru odczynu gleby

Ph metry to urządzenia służące do sprawdzenia jakości gleby, na której uprawiane będą rośliny. Kontrola bowiem kwasowości ziemi oraz wody umożliwia lepsze jej przygotowanie pod zasiew. Większość gleb w naszym kraju ma kwaśny odczyn, co nie sprzyja roślinom. W takiej ziemi gwałtownie spada aktywność pożytecznych bakterii oraz przyswajalność składników pokarmowych. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie wapna. Aby jednak zaaplikować odpowiednią jego ilość, trzeba dokładnie sprawdzić pH gleby.

Ph metr do gleby i płynów

PH ziemi można sprawdzić za pomocą wspomnianego wcześniej Ph metra. Jest to urządzenie wyposażone w sondę oraz moduł odpowiedzialny za przeliczenie i wyświetlenie wyniku pomiaru. Podczas mierzenia pH, trzeba pamiętać, że Ph metr dokonuje pomiaru roztworu, a nie ciała stałego. Aby więc dokładnie zmierzyć pH gleby, trzeba najpierw stworzyć roztwór o konsystencji rzadkiego błota. Pomiar będzie dokładniejszy, gdy roztwór „odstoi” się dłużej. Warto wiedzieć, że do jego zrobienia najlepiej użyć wody destylowanej.

Analiza wyniku pomiaru

Jeżeli wynik pomiaru wyniesie 7.0 oznacza to, że odczyn gleby jest naturalny. Wskazanie poniżej 7.0 będzie oznaczało większą lub mniejszą kwasowość ziemi, natomiast wynik powyżej tej liczby będzie świadczył o jej zasadowości. Oczywiście warto wiedzieć, że dla roślin nie tylko za duża kwaśność gleby jest niewskazana, dotyczy to bowiem również za dużej zasadowości. Jedno i drugie spowodować może zablokowanie pewnych elementów istotnych dla wzrostu rośliny.
Najlepszy odczyn pH, w którym większość składników jest przyswajanych przez rośliny, wynosi od 6.2 do 7.2 pH.

W związku z powyższym, wniosek jest jeden: znajomość przez rolnika pH swojej ziemi jest niezbędna, jeżeli chce on wyhodować zdrowe rośliny i mieć bogate plony.