
Każdy zakład pracy ma obowiązek posiadania odpowiedniej ilości apteczek znajdujących się w ściśle określonych miejscach. Ich skład jest ustalany z lekarzami medycyny pracy oraz pracowniki. Podpowiadamy, czego nie powinno zabraknąć w takiej apteczce.
Apteczka w pracy – dlaczego jest tak istotna
Według norm zawartych w Kodeksie Pracy każdy pracodawca ma obowiązek zapewniać środki, które okazują się być niezbędne w trakcie potrzeby udzielania pierwszej pomocy. Jednymi z nich są, których ilość i skład jest zależny od kilku czynników. Określając ich ilość należy wziąć pod uwagę liczbę zatrudnianych pracowników, a także potencjalnych zagrożeń wynikających ze specyfiki danych czynności służbowych. Odległość pomiędzy nimi nie jest ściśle określona i powinna być ustalana indywidualnie. Jest to kwestia, która może być rozstrzygana przez pracodawcę, pracowników działu BHP lub lekarzy medycyny pracy. Wyposażenie apteczek bywa różne, poza niezbędnymi produktami może zawierać wiele innych środków pozwalających na efektywne udzielanie pierwszej pomocy. Należy zaznaczyć, że apteczka musi być poprawnie oznakowana i trzeba ją umieszczać w łatwo dostępnych miejscach.
Elementarne wyposażenie apteczek
Jak wspomniano powyżej wyposażenie apteczek może być różne i nie istnieje prawo ingerujące w ich skład. Pomimo tego warto zadbać, aby było jak najbogatsze, co przekłada się na większe bezpieczeństwo pracowników. W skład zakładowych apteczek powinny wchodzić takie produkty jak:
- bandaże i opatrunki – warto zainwestować w wersje elastyczne oraz uciskowe.
- plastry – powinny być dostosowane do charakteru wykonywanej pracy.
- nożyczki – niezbędne do cięcia plastry i bandaży.
- sól fizjologiczna – jest potrzebna do przemywania ran.
- ustniki – niezbędne podczas przeprowadzania sztucznego oddychania.
- chusty trójkątne – stosowane do tymczasowego unieruchamiania kończyn.