
Woda to inaczej H2O, czyli połączone ze sobą dwa pierwiastki wodoru i tlenu. Rozdzielając H2O na czynniki pierwsze otrzymuje się czysty wodór i czysty tlen. Pierwiastek wodoru najczęściej występuje w związkach, a jako pojedynczy pierwiastek jest bardzo pożyteczny i coraz częściej wykorzystywany. Dlatego wymyślono zjawisko o nazwie elektroliza wody.
Co to jest elektroliza wody?
Proces elektrolizy wody przeprowadza się zarówno w warunkach przemysłowych, jak i laboratoryjnych. Skutkiem jego jest uzyskanie czystego wodoru i czystego tlenu. Zjawisko powstaje pod wpływem przyłożonego napięcia, czyli w warunkach przepływu ładunku prądu przez wodę. Proces ten jest bardzo tani, pod warunkiem, że ma się dostęp do taniej energii. Dodatkowo można go przeprowadzić zarówno w środowisku kwaśnym, jak i zasadowym.
Do czego wykorzystuje się czysty wodór?
Wodór jest surowcem bardzo często wykorzystywanym w przemyśle. Przykładowo na jego bazie produkuje się nawozy sztuczne oparte na amoniaku, jest czynnikiem mrożącym do zamrażania produktów spożywczych. Do niedawna był używany do mrożenia sztucznych lodowisk. Wykorzystuje się go w przemyśle farmaceutycznym, w palnikach wodorowo – tlenowych. Jest ekologicznym paliwem, stosowanym dzisiaj w promach kosmicznych. Na bazie czystego wodoru powstał specjalny rodzaj akumulatora. Elektroliza wody daje więc możliwość uzyskania zarówno czystego wodoru, jak i czystego tlenu.