Opublikowano

Sorbenty, czyli zabezpieczenie w razie wycieku płynów

Sorbenty, czyli zabezpieczenie w razie wycieku płynów

Zdarza się, że podczas transportu może pojawić się problem w postaci wycieku szkodliwej substancji. Jak wtedy szybko poradzić sobie z takim problemem? Rozwiązaniem są sorbenty, czyli materiały absorbujące, które mają również zastosowanie w innych sytuacjach, gdy mamy do czynienia z różnego rodzaju substancjami.

Sorbenty – do jakich substancji?

Te materiały absorbujące przeznaczone są do stosowania w przypadku bardzo wielu substancji. Mogą to być zarówno ciecze na bazie wody, jak i oleje, paliwa oraz inne substancje agresywne. Z tego względu dzielimy je na uniwersalne, chemiczne, olejowe i hydrofobowe. Podczas zakupu określonego rodzaju trzeba więc mieć na uwadze to, z jakimi płynami mamy do czynienia. Tylko wtedy dobierzemy materiał zgodnie z przeznaczeniem.

Granulat czy może rękaw?

Inną istotną kwestią jest postać sorbentów. Tutaj również można dobrać je zgodnie ze swoimi potrzebami. Dostępne są między innymi jako granulaty, które rozsypuje się w miejscu rozlania się cieczy, a także jako maty, które skutecznie chronią przed przedostaniem się substancji do podłoża, czy rękawów, które najlepiej sprawdzą się w trudno dostępnych miejscach.

Sorbenty, czyli zabezpieczenie w razie wycieku płynów

Dlaczego warto stosować sorbenty?

Ich właściwości pozwalają na znacznie szybsze i bezpieczniejsze pozbycie się określonej cieczy z podłoża. Charakteryzuje je między innymi:

– pływalność,

– wysoka zdolność do absorpcji,

– wysoka zdolność do zatrzymywania w sobie płynów,

– wytrzymałość na rozciąganie i rozrywanie,

– nietoksyczność,

– łatwość utylizacji.