Opublikowano

Wiskozymetr – wszystko o naprawach i kalibracji

Wiskozymetr to urządzenie jak wiele innych, które przez intensywność swojego użytkowania narażone jest na różnego rodzaju usterki, często wynikające z normalnej standardowej pracy. Jedną z czynności, którą użytkownik wiskozymetru powinien wykonywać raz na jakiś czas jest kalibracja w oparciu o najnowsze technologie.

Kalibrowanie wiskozymetru w warunkach laboratoryjnych

Laboratoria, które są głównymi użytkownikami wiskozymetrów bardzo często odsyłają uszkodzone lub nieskalibrowane urządzenia do konkretnych producentów. Jednak są i takie placówki, które starają się na miejscu kalibrować właśnie tego urządzenia.

Czy to kwestia opłacalności, czy raczej oszczędność czasu. Okazuje się, że prawda leży po środku. Wiskozymetr to narzędzie podstawowej pracy dla miejsc, które 'pracują’ z cieczą.

To normalne, że wolą zatrudnić jakiegoś specjalistę od kalibracji niż tracić czas na odsyłanie urządzenia do firm zewnętrznych. Tym bardziej, że firmy badające ciecze bardzo często mają na swoim wyposażeniu nawet kilkadziesiąt wiskozymetrów, które pracują bardzo często non-stop.

Wiskozymetr kalibrowany przez firmy zewnętrzne

Kalibracja wiskozymetru trwa od kilku godzin do jednej domu. Dłużej trwa transport, czy odwożenie danego urzadzenia do innego podmotu.

Laboratoria, które mają na swoim wyposażeniu wiskozymetr wiedzą, że czasami lepiej jest skalibrować kilkanaście urządzeń za raz, niż wykonywać kosztowne i czasochłonne odsyłki w różne inne miejsca.