Opublikowano

Światło i jego parametry

Światło panuje na świecie. Bez względu na to, czy jego źródłem jest bezpośrednio słońce, czy też promienie słońca odbite przez księżyc, jak również sztuczne źródła światła, to bez niego trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek funkcjonowanie. Okazuje się, że światło jest zjawiskiem fizycznym, które można opisać przy wykorzystaniu co najmniej kilku istotnych i kilkudziesięciu mniej znanych parametrów.

Fotometr prawdę Ci powie

Aby właściwie zbadać parametry światła niezbędne jest posiadanie odpowiedniego urządzenia. Ludzkie oko jest bowiem zbyt mało precyzyjne aby określać dogłębnie wartości danego strumienia świetlnego. Do badania parametrów światła wykorzystywane jest urządzenie, określane specjalistycznym mianem fotometru.

Przy jego użyciu możliwe jest badanie nie tylko tak oczywistej wartości jak natężenie światła, lecz również licznych wartości innego typu. Zalicza się do nich m.in.:

– poziom światłości,

– strumień świetlny, 

– luminancję, 

– współczynnik przepuszczalności,

– współczynnik odbicia.

Urządzenie o szerokim zastosowaniu

Fotometry z powodzeniem znajdują zastosowanie w takich dziedzinach jak chociażby: oświetlenie użytkowe, fotografia, prace laboratoryjne, astronomia, czy też fotometria płomieniowa. Parametry odczytywane przy jego użyciu są bardzo precyzyjne i pozwalają na dokładnie rozróżnienie odmiennych pod względem wartości strumieni świetlnych.

Urządzenia dostępne na rynku można podzielić na profesjonalne i półamatorskie. Te pierwsze są bardzo zaawansowane, przeznaczone do specjalistycznych zastosowań, a przez to relatywnie drogie. Z kolei te drugie z powodzeniem można stosować chociażby do pomiaru poziomu zastosowanego oświetlenia np. w miejscu pracy.

Fotometry dostępne pod adresem: https://danlab.pl/nasze-produkty/badania-wlasciwosci/fotometry/