Opublikowano

Wagi w laboratoriach i ich znaczenie

Rozróżnia się różne wagi: popularne, profesjonalne i precyzyjne. Wagi laboratoryjne należą do wag precyzyjnych, które służą do dokładnego wyznaczania masy substancji. Ich przydatność w laboratoriach jest nieoceniona. Niezależnie od tego, co bada dane laboratorium, w każdym z nich musi być specjalistyczna waga.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu takiego sprzętu?

Najczęstszymi wagami występującymi w laboratoriach to wagi elektroniczne, które coraz częściej wypierają wagi szalkowe. Kupując wagi laboratoryjne warto zwrócić uwagę na budowę tej wagi, a mianowicie aby osłona zewnętrzna była stabilna, co ma znaczenie podczas dodawania substancji. Dzięki temu laborant podczas ważenia uniknie drgań oraz odkształceń. Kolejnym elementem na który należy zwrócić uwagę to temperatura pracy wagi. Dobrej jakości urządzenia wyposażone są w tzw. kompensację temperaturową co oznacza, automatyczne zniwelowanie błędów podczas zmian temperatur.

Gdzie kupić wagi laboratoryjne?

W Polsce wiele hurtowni medyczny oraz ich przedstawicieli oferuje taki sprzęt, jednak najważniejszym aspektem jest, by taka waga posiadała legalizację pochodzącą od Urzędu Miar. Taki dokument jest niezbędny, by waga mogła pracować w laboratorium oraz by jej wyniki były precyzyjne i dokładne. Kupno dobrej wag to dość spory wydatek dla laboratorium. Koszt takiej wagi laboratoryjnej to wydatek rzędu około 2000 zł. Są też produkty tańsze, jednak należy uważać, by posiadały wymagane atesty i certyfikaty. Nie każdy sprzęt nadaje się do pracy w laboratorium.