
Każde laboratorium wykorzystuje naczynia laboratoryjne o różnej wielkości i różnym kształcie. Ich dobór zależy przede wszystkim od charakteru laboratorium. Inne naczynia potrzebne są laboratorium chemicznym a inne w laboratorium szpitalnym.
Co wyróżnia naczynia laboratoryjne?
Przede wszystkim rodzaj szkła, z którego są wykonane. Jest to tzw. szkło laboratoryjne z Danlab.pl charakteryzujące się dużą wytrzymałością na stłuczenie, szok termiczny. Odporne jest także na działanie różnego rodzaju substancji chemicznych.
Podstawowe naczynia laboratoryjne
Naczynia laboratoryjne różnią się między sobą nie tylko wielkością, ale przede wszystkim kształtem, który dopasowany jest do zastosowania naczynia. Zlewki laboratoryjne to najpopularniejszy rodzaj naczyń laboratoryjnych. Służą do odmierzania cieczy, przechowywania ich oraz mieszania. Posiadają charakterystyczny Dziubek ułatwiający przelewanie.
Cylindry miarowe popularnie nazywane probówkami. To bardzo wąskie naczynia z precyzyjną podziałką, służą do odmierzania substancji. Kolby mają charakterystyczne szerokie dno, zakończone są wąską szyjką. Wykorzystywane są do przeprowadzania różnego rodzaju reakcji.
Szkiełka zegarkowe służą do przeprowadzania badań pod mikroskopem. Mają niewielkie wgłębienie, w którym umieszcza się materiał badawczy. Do naczyń laboratoryjny zalicza się także sprzęt pomocniczy jak pipety, wkraplacze, łyżeczki, łopatki, lejki i wiele innych.